Formátované texty v aplikaci

Moduly

Řízení úkolů, projektů a kvality
Kontakty, adresáře, smlouvy
Správa a automatizace webu
Modul Personalistika
Produkty, aktiva, nákup a prodej
Správa financí
Metriky a měření

Technické moduly

Modul Sabre
Konektor mezi AyMINE a Enterprise Architect

Systémové moduly

Framework – systémový základ
Správa systému

Ozvěte, co vás zajímá

Chcete se rovnou zeptat?

Volejte na tel. +420 605 203 938

nebo využijte další kontakty

Formátované texty v aplikaci

Aplikace podporuje různé interní formáty a v některých případech dává na výběr, který zvolit.

V kostce: Markdown nebo HTML?

Pokud nepotřebujete styly a barvy písma, je Markdown vhodnější. Pokud se ale bez barviček neobejdete, nezbude, než zvolit HTML.

Je na výběr

Aplikace většinou na výběr nedává – různé formáty by vytvořily zmatek, který by převážil nad výhodami. Standardně je všude používán Markdown, i když s řadou rozšíření.

Aktuálně je HTML formát používán standardně pouze pro emaily a šablony emailových zpráv. HTML je pro email standard a jeho převod do markdownu není prakticky použitelný.

Volitelně je možné HTML využít i pro psaní informací. Další objekty s HTML mohou definovat moduly.

Markdown a jeho vlastnosti

Markdown je standardní formát, jeho struktura je jednodušší a neobsahuje tzv. párové značky. Díky tomu nehrozí, že se rozpadne jeho struktura, jak se to snadno stane u HTML, když do něj zabloudí např. nějaké <div> navíc.

Výhody markdown

Je řada dobrých důvodů, proč považujeme markdown za vhodnější:

  • Automatické překlady – posílat do překladačů HTML je i pro překladač, který se HTML strukturu snaží udržet, výrazně náročnější. Výsledek není vždy v pořádku, někdy si s HMLT překladače neporadí vůbec
  • Barvy – Systém umožňuje používat světlé i tmavé pozadí, ale pokud by uživatelé nastavovali textům interní barvy, je inverzní zobrazování velmi problematické. Problémy jistě zná každý, kdo chce používat email v tmavém prostředí.
  • Zobrazení začátku textu – Z markdown dokumentu je velmi snadné zobrazit začátek dokumentu, např. první odstavce. S HTML toto obecně bez načtení celého dokumentu není možné.
  • Zaškrtávací pole a jejich kontrola – Markdown od základu podporuje checklisty, tedy seznam se zaškrtávacími poli. Ty je samozřejmě možné vytvořit i v HTML, ale jejich používání a prohledávání v markdown je výrazně jednodušší. Systém automticky kontroluje, kde nejsou zaškrtnuty např. kontroly u úkolů a pohodlné vyplňování. Pro to je markdown přímo dělaný.
  • Automatické formátování – díky tomu, že markdown neobsahuje formátování v dokumentu, je snazší ho zobrazit tak, jak se hodí vzhledem k obrazovce a způsobu použití.
  • Kombinace různých obsahů – spojit více markdown dokumentů je výrazně jednodušší, nehrozí problémy s různými styly.

Není všechno čisté

Markdown ve své čisté podobě bohužel neumožňuje např. vložení obrázků nebo tabulky. Aplikace proto využívá rozšířenou syntaxi, která tyto reálně nezbytné možnosti doplňuje.

HTML a proč má někdy navrch

Pokud potřebujete detailnější formátování nebo uložit vstup z internetu, bude "tzv. ruční formátování" vhodnější.

Ručně formátovaný text je uložen ve formátu HTML, používá jiný editor, který dává další možnosti:

  • Zarovnávat text
  • Lépe pracovat s tabulkami a bloky
  • Používat barvy písem
  • Používat fonty

Rizika a nevýhody HTML

HTML má nevýhody, kvůli kterým standardně není používán. Je dobré na ně pamatovat. Nepřekvapivě jde o hlavní výhody markdown, jak jsou uvedeny výše.

Barvy písma

Jak už je uvedeno výše, barvy písma jsou fajn, ale jenom do té doby, dokud si text zobrazují všichni za stejných podmínek. Nezapomeňte ale, že polovina lidí používá světlé pozadí a polovina tmavé. Když nějakému textu dáte červenou nebo jasně modrou barvu, tak je v pořádku. Ale když vnutíte např. černou nebo naopak světle šedou resp. jakoukoli barvu na okraji jasných a tmavých, polovina čtenářů s tím bude mít problém.

Poznámka: Důvod nepoužívání barev je zcela zásadní pro jejich nepoužívání např. v požadavcích. Hrozí velké riziko, že si řešitel nemusí části textu všimnout. Proto aplikace používání barev v požadavcích nepodporuje.

Styl písma (font)

Styly písma (fonty) pomáhají zvýraznit některé pasáže, ale stejně jako u barev platí, že co vidíte vy, nemusí vidět čtenář. Např. maily fonty nepoužívají, resp. většina prohlížečů je standardně nepoužívá. Styly v emailu by se proto neměly používat vůbec.

Styly se nepřenesou ani do generovaných PDF dokumentů; generátor má vlastní sady písem. Proto zvýraznění, které máte na obrazovce, bude v dokumentu vypadat jinak.

Styly nemusí mít ani čtenář, který informaci dostane – jeho prohlížeč písma nemusí stahovat; např. na mobilních telefonech je to časté.